Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi, çok ileri seviyede olmayan bel fıtığı vakalarında ağrıyı geçirir, hastayı rahatlatır, günlük yaşam konforunu iyileştirir.

Bel fıtığı bel, kalça, bacak ve ayakta ağrıya neden olan ve kişilerin günlük yaşam konforunu olumsuz yönde etkileyen, sık görülen bel problemlerinden biridir. Hareketsiz yaşam şekli, bilgisayar karşısında uzun süreler oturarak çalışma, giderek artan obezite gibi durumlar nedeniyle bel fıtığı biraz da çağımızın hastalıkları arasında gösterilmektedir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları kapsamında bel fıtığı vakalarında ameliyattan mümkün mertebe kaçınmak bel fıtığı tedavisinde geçerli genel yaklaşımdır. Fizik tedavi aynı zamanda omurga sağlığını korumak ve bel fıtığı oluşumunun önüne geçmek üzere koruyucu tedavi olarak da uygulanmaktadır.

Bel Fıtığı Nedir?

Tıbbi adıyla Lomber Disk Hernisi, bel yani lomber bölgesindeki omurlarda disk kayması nedeniyle meydana gelen sinir sıkışması durumudur. Omurgaya hareket kabiliyetini veren tek tek omurların arasındaki bu diskler aynı zamanda hareketin neden olduğu darbeyi yumuşatır, omurların birbirlerini sürtünmesini engeller.

Bel bölgesi vücudun ağırlık merkezidir. Oturmak, kalkmak, yürümek gibi büyük manevraları yapmamızı sağlıyor olması dolayısıyla, kullanımdan kaynaklanan hasar en çok bel omurlarında meydana gelir.

Yaşlanma, travma ve kazalar, yanlış hareket, aşırı ağır kaldırmak gibi birçok nedene bağlı olarak bel bölgesindeki omurların arasında bulunan diskin formunun bozulması nedeniyle oluşan sinir sıkışması, bel, kalça, bacak ve ayaklarda şiddetli ağrılara neden olur.

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

Yaşlanmaya bağlı olarak tüm yumuşak dokularda azalmaya başlayan sıvılar, dokuların hacim olarak küçülmesine neden olur. Omurların arasında bulunan diskler nem ve hacim kaybı nedeniyle hali hazırda zayıf düşmüşken bir de üstüne ters bir fiziksel hareket, düşme ya da kaza gibi travmalar, kontrolsüz ağır yük kaldırmak gibi durumlar eklendiğinde fıtığın gelişmesi o kadar da zor bir şey olmaktan çıkar.

Dokusal olarak zayıflamış olan disk, travma ya da kullanım hatasının da etkisiyle omurların arasından kayar, yırtılır ya da taşar. Bu deformasyon, sinirlerin iletişimini sekteğe uğratır ve fıtık oluşmasına neden olur.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Her bel ağrısı bel fıtığının belirtisi değildir ve bel ağrısı şikayeti olmayan bel fıtığı vakalarına rastlamak da aynı şekilde mümkündür. Bel fıtığında ağrı belde, tek taraflı yada her iki bacakta, kalça ve ayaklarda dönem dönem şiddetli ağrılar şeklinde kendini gösterir. Bel ağrısı, bel tutulması gibi durumlar sık karşılaştığımız belirtilerdir.

Bel omurlarında oluşan fıtık, sinire bası yapmaya başladığında bacaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma ya da üşüme hissi gibi yakınmalarınız olabilir. Aşağıdakilerden bir ya da daha fazlası varsa, bel fıtığı şüphesiyle bir doktora görünmenizde fayda var:

 • Bacaklarda, kalçada ve ayaklarda ağrı.
 • Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma.
 • Oturup kalkarken bel ya da bacaklarda ağrı.
 • İdrar kaçırma ya da idrar tutmakta zorlanma.
 • Dengesiz yürüme, bacaklarda denge kaybı.
 • Bacak kaslarında güçsüzlük.

Bel Fıtığında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile bel fıtığı vakalarını ameliyata gerek kalmadan iyileştirebiliriz. Ağrının nedeni genellikle bel fıtığına bağlı olarak oluşmuş kas spazmıdır ve fizik tedavi sayesinde kas spazmlarını çözmek, kastaki inflamasyonu dağıtmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak mümkündür.

 • Sıcak- soğuk uygulamalar
 • Elektrik akımlarının çeşitli formları
 • Lazer
 • Ultrason
 • Manyetik alan terapisi

yukarıda saydığımız cihaz ve teknikler, fizik tedavi ve rehabilitasyon protokolü kapsamında kullandığımız farklı etkileri ve faydaları olan fizik tedavi uygulamalarıdır.

Bel Fıtığında Tedavi Yöntemleri

Kuru iğne uygulamaları, proloterapi, spinal enjeksiyonlar gibi enjeksiyon yöntemleri ve kayropraktik uygulamaları, ameliyatsız bel fıtığı tedavileri kapsamında kullandığımız diğer tedavi yöntemleridir.

Kuru İğne: İntramüsküler stimülasyon (İMS) olarak da bilinen kuru iğne yöntemi, bir tür akupunktur uygulamasıdır. Kas spazmını azaltmak üzere uygulanır. Ağrısız bir işlemdir ve herhangi bir ilaç kullanılmaz. Kas grubuna göre değişen uzunluktaki iğneler, kas içine yerleştirildikten sonra, iğneler hareket ettirilerek kasın gevşemesi sağlanır.

Proloterapi: Dokuları yenilemekte kullandığımız bir enjeksiyon uygulamasıdır. Daha çok eklem problemlerinde başvurduğumuz proloterapi tedavisinde kullanılan solüsyon, kontrollü tahriş yaratmak suretiyle eklemler, kıkırdak, bağ doku ve kaslarda bir kendi kendini onarma süreci başlatır.

Kayropraktik Yöntemler: Kayro, Latince el anlamına gelir. Kayropraksi elle yapılan tedavi manasında kullanılmaktadır ve en eski bel fıtığı ve omurga rahatsızlıkları tedavisi yöntemlerinden biridir. Omurganın kaybettiği hareket kabiliyeti kayropraksi uygulaması sayesinde seri bir şekilde geri kazanılır.

PRP: Platelet rich plasma (PRP) tedavisinde, kişinin kendi kanından ayrıştırılan plazma, spazm olan kas grubuna enjekte edilir. PRP minimal tedaviler kapsamında birçok farklı alanda kullanılan, sonuçları gayet başarılı bir mezoterapi uygulamasıdır ve doğal bir iyileşme sürecini harekete geçirir. Bel fıtığı tedavisinde kullanımı sınırlıdır.

Spinal Enjeksiyon: Bel ve boyun fıtığı vakalarında, omurların arasındaki dokudan yapılan enjeksiyon sayesinde, omurun içinde sıkışan siniri rahatlatmak ve ağrıyı kesmek mümkündür. Aynı zamanda fıtığın hacim olarak küçülmesini sağlayan spinal enjeksiyon, bel fıtığı tedavisinde kullanılan alternatif bir yöntemdir.

Bel Fıtığında Ameliyat Ne Zaman Gerekir?

İdrar kaçırma, bacakta his kaybı gibi durumlar bel fıtığında cerrahi operasyonu düşünmemize neden olan önemli belirtilerdir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının işe yaramadığı, hastanın günlük yaşam kalitesinin rahatsızlık verecek derecede bozulduğu durumlarda, ağrı başka türlü giderilemiyorsa bel fıtığında cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelmiş demektir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Türkiye’nin en başarılı hastanelerinin bir arada bulunduğu İstanbul bel fıtığı tedavisi alanında çalışan birçok kliniğin farklı yelpazede hizmet verdiği önemli merkezlerden biridir.

Bakırköy’de bel fıtığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »