Ofis Hastalıkları Nelerdir?

Ofis çalışanlarında meslek hastalıkları
Masa başı çalışanlarda görülen rahatsızlıklar
Oturarak çalışanlarda bacak ağrısı
Oturma rahatsızlıkları sebepleri nelerdir
Ofis çalışanlarında kas iskelet sistemi hastalıkları

Ofis Hastalıklarından Korunmak için Neler Yapılmalıdır?

Çalışma ortamını değerlendirilmeli ve düzenleme yapılmalı. Çalışma masasında yer alan koltuk, masa, ekran, klavye ve fare gibi gereçlerin düzenlenmesine önem vermeliyiz. Düzgün bir duruş sağlamaya dikkat edin. Sık sık pozisyon değiştirin.

Çalışmaya 5-10 dakikada olsa aralar vererek masa başında yapılabilecek basit egzersizleri yapmaya özen gösterin. Omurga yapınıza, boy ve kilonuza uygun, yüksekliği ayarlanabilir, kolaylıkla yer değiştirebilmek için tekerlekli bir çalışma koltuğu tercih edilmeli. Masaya yakın oturmalı.

Ofis hastalıkları sebep olan riskler

Ayaklarınızı uzatarak oturmaktan kaçılmalı. Ayaklar yere basarken uyluklar yere paralel olmalı. Monitörünüzü gözlerinizden en az 65 cm uzağa ve göz seviyesinden biraz aşağıya yerleştirilmeli ve ekrandaki yazıları görülemiyorsa monitör yaklaştırılmamalı, yazı karakteri boyutunu artırılmamalı.

Uzun süre masa başında oturmanın zararları

Klavye ve fare dirsek seviyesinde olmalı. Ön kol ve bilekleriniz yere paralel durmalıdır. Çalışma alanının yüksekliği üst kol serbestçe vücudun yanında sarkar ve önkol da üst kol ile dik açı yapar durumdayken ölçülür. Gerekli ayarlamalar çalışma yüzeyini ya da koltuğu yükselterek veya alçaltarak yapılabilir. Yükseklik dirsek hizasını geçmemelidir.

Klavyeyi en az güç sarf edecek biçimde yerleştirilmeli. Telefon, fare gibi çalışma araçlarına uzanırken zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı. Dirsek, önkol ve bileklerinizi sert yüzeylere dayanmamalı, bu bölgelere yönelik koruyucu pedler kullanılmalı. Zaman zaman farenin bulunduğu yeri değiştirerek -sağdan sola alarak- farklı ellerinizi kullanılmalı.

Ofis çalışanlarında kas iskelet sistemi hastalıkları

Farklı kasları çalıştırmak fazla çalışmadan dolayı sakatlanma riskini azaltır. Gün boyunca belirli aralıklarla ayağa kalkıp koltuğunuzu ayarlayın. Koltuğun ayarının değiştirmek eklemlerinizin duruş değiştirmesini sağlar ve böylece koltuğun neden olduğu kas gerilmeleri ve doku ezilmelerinden korunabilirsiniz. Uygun egzersizler ofis ergonomisi programının tamamlayıcılarıdır. Her yarım saatte 30-60 saniyelik germe egzersizleri, kan dolaşımını düzenler, belirli bir pozisyonda uzun süre oturmaktan doğan rahatsızlığı azaltır, verimliliği artırır ve hata yapmayı önler.

Leave a comment

Randevu Al
WhatsApp
Language »