Radyofrekans Uygulamaları

 

Radyofrekans uygulamaları farklı ışık ve enerji değerleri kullanılarak gerçekleştirilen tedavi yöntemleri bütünüdür. Tıp biliminin birçok alanında kullanılan radyofrekans uygulamaları bel, boyun ve sırt ağrılarının iyileştirilmesinde de etkin bir rol alır.

 

Radyofrekans Uygulamaları Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Sık rastlanan bel ve boyun ağrılarının sebebi çoğunlukla fıtık ve disk rahatsızlıkları ya da faset eklemlerinin yıpranmasıdır. Omurga bölgesinin sağlığı ve işleyişi için önemli noktalar olan faset eklemlerinin yıpranması hareket yetisine zarar verir ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkiler. Radyofrekans uygulaması faset eklemlerindeki bu yıpranmaların önüne geçmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

 

Radyofrekans Uygulaması Nasıl Uygulanır?

Radyofrekans uygulaması, faset eklemleri üzerinde yer alan sinirlerin etkisiz hale getirilmesi ile gerçekleştirilen tedavidir. Ağrı hissi veren sinirler dejenerasyona maruz bırakılarak yok edilir.  Hastadan alınan röntgen sonuçları doğrultusunda hasarlı bölgeler tespit edilir ve bu bölgelere lokal anestezi uygulanır. Vücutta açılan küçük bir kanal vasıtasıyla kanül adı verilen tüpler hasarlı bölgeye yerleştirilir. Yerleştirilen bu tüpler bilgisayar kontrolü ile ağrı hissi veren sinirlerin yüksek ısıyla etkisizleştirilmesini sağlar.

 

Radyofrekans Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Radyofrekans uygulamasının oluşturduğu özel bir risk bulunmamaktadır. Lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Operasyon omurilik yapısından ve organlardan uzak bir bölgede gerçekleştirdiği için risk teşkil etmez.

 

Radyofrekans Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Genel anestezi uygulanmaması ve küçük bir alanda gerçekleştirilmesi radyofrekans uygulamalarını çok daha avantajlı kılmaktadır. Cerrahi operasyonla gerçekleştirilen faset eklem işlemleri sonrası hasta birkaç hafta gündelik yaşamına ara verirken radyofrekans uygulaması ile operasyonun ertesi gün yaşamına devam eder. Gelişen ısı ve ışık teknolojileri sayesinde hasta çok daha hızlı bir iyileşme sürecine girer. Operasyon genellikle yirmi ila otuz dakika arası sürer.

 

Radyofrekans Uygulaması Ne Zaman Etkili Olur?

Operasyondan sonraki bir hafta içerisinde ağrılar azalmaya başlar. Bu süreçte ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması operasyonun faydasını artırır. Yaklaşık bir sene boyunca operasyonun olumlu etkileri devam eder. Bu süreçte hastanın düzenli egzersiz yapması ve  fazla kilolara sahipse bu kilolardan kurtulması faydalıdır. İhtiyaç halinde operasyon tekrar edilebilir.

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »