Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak Bileği Burkulmaları

Yürürken, koşarken, merdiven çıkarken ya da futbol, basketbol gibi spor oyunları sırasında ayak burkulmasına çok sık rastlarız. Bunun sebebi ayak bileğindeki tendonların ve/veya bağ dokunun olması gerekenden uzun ya da kısa olmasıdır. Hareket sırasında meydana gelen ters ya da dengesiz bir durum, burkulmayı tetikler. 

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Anlaşılır?

Ayak bileğinde burkulma genellikle ağrı yapar. Bilekte ve ayak üstünde ödem oluşur. Basmak zorlaşır, ağrıya neden olur ve yürüme bozulur. 

Ayak Burkulması Nasıl Geçer?

Burkulmanın şiddetine bağlı olarak ağrı, morarma, şişlik ve iyileşme süreci değişir. Ufak incinmeler buz kompres, istirahat ve ağrı kesicilerle kısa sürede kendiliğinden geçer. Bu noktada bir hekime görünmek, burkulmanın tekrar etmesini engellemek açısından gerekli olabilir. 

İleri derecedeki şiddetli burkulmalarda mutlaka doktora gitmek ve fizik tedavi desteği almak gerekir. Aksi takdirde burkulma ayak bileğinde deformasyona neden olur. 

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?

Burkulmalarda temel tedavi prensibin ödemi çözmek, ağrıyı kesmek ve iyileşme sürecinde eklemin stabil olmasını sağlayacak atel, bandaj gibi materyaller kullanmak şeklinde özetleyebiliriz. 

İyileşme döneminin ardından egzersiz planı ile ayak bileğindeki bağ dokunun güçlendirilmesi, ayak burkulmalarında fizik tedavi protokolünün son aşamasıdır.

Leave a comment

Randevu Al
WhatsApp
Language »