Boyun Ağrıları

Boyun Ağrıları

Boyun ağrıları kısa süreli ani ağrılar, ortalama üç-altı ay kadar süren geçici ağrılar ve daha uzun süre devam eden kronik boyun ağrıları olmak üzere, ağrının süresine göre üç ana kategoride değerlendirilebilir.  

Boyun Ağrıları Neden Olur?

Stress ya da diğer psikolojik sorunlar, kemik yapılarda ve boyun omurlarında meydana gelen deformasyon, boyun bölgesinde yumuşak doku problemleri ve endokrinolojik hastalıklar, boyunda farklı karakterde ağrı türlerinin ortaya çıkmasına neden olan başlıca durumlardır.    

Boyun Ağrılarında Tedavi 

Boyun ağrılarının neden kaynaklandığını teşhis etmede fizik muayene yetersiz kalabilir. Bu durumda görüntüleme cihazlarından faydalanmak gerekir. 

Boyun ağrısına sebebiyet veren durumlar tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemleri ve ilaç kullanımı ile iyileşme süreci başlar. Boyun ağrılarının tedavisinde temel yaklaşım ağrıyı en etkili ve hızlı şekilde kesmek, hastanın bir an evvel rahatlamasını sağlamaktır. 

Stres ve psikolojik gerilimlerden kaynaklanan boyun ağrılarında psikiyatriden yardım alınabilir. 

Boyun Ağrılarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon 

Boyun ağrısı egzersizleri, uzun vadede boyun ağrıları ile başa çıkmakta işe yarayan kalıcı çözümdür ve alışkanlık haline getirilmesi gerekir. 

Kayropraktik terapi, sıcak ya da soğuk uygulaması, masaj, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları ve diğer fizyoterapi yöntemleri ile boyun ağrılarını hafifletmek ya da tamamen iyileştirmek mümkündür.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »