Boyun Düzleşmesi

Boyun Düzleşmesi 

Boyun düzleşmesi, boyun ve baş ağrılarının altında yatan yaygın nedenlerin başında gelir. İhmal edildiği takdirde boyunda fıtık oluşmasına yol açar ve ağrılar günlük yaşam kalitesini düşürür, uyku problemlerine neden olur. 

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Boyun düzleşmesi, boyundaki omurların C formunda olması gereken diziliminin deforme olması ya da tamamen düzleşmesi durumudur.

Omurga bu eğimli formu kaybettiğinde fiziksel olarak yük dengesi bozulur. Kaslara, bağ dokuya ve omurlara fazladan ağırlık yüklenmesi, boyundan başlayarak sırt bölgesine yayılan ağrılara ve birçok hasara yol açar.  

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Kasların güçsüzlüğü duruş bozukluklarına, duruş bozuklukları da omurgada düzleşme, fıtık gibi problemlere neden olur. 

Uzun süreler bilgisayar başında oturmak, cep telefonuna bakmak, ağır sırt çantaları kullanmak ve kambur durmak gibi postür bozuklukları, boyunda düzleşmeye sebebiyet verir. 

Skolyoz, kemik erimesi, genetik nedenler, doğum travmaları, kaza sonrası fasya doku ya da kaslarda meydana gelen spazm ve/veya inflamasyonun uzun süre tedavi edilmemesi gibi birçok başka nedenle de boyunda düzleşme vakalarına rastlamak mümkündür. 

Boyun Düzleşmesi Belirtileri 

  • Boyunda ağrı 
  • Baş ağrısı 
  • Uyku problemleri 
  • Sırt ağrısı 
  • Omuzlarda uyuşma, ağrı, sızı
  • Ensede ağrı ve gerginlik
Boyun Düzleşmesi Tedavisi 

Boyun düzleşmesi fizik tedavi ve rehabilitasyon ile tamamen iyileşmesi mümkün bir sağlık sorunudur. Boyun düzleşmesi egzersizleri, düzenli olarak uygulandığında etkili sonuçlar elde etmemizi sağlayan yöntemlerin başında gelir. 

Kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonu, sıcak uygulama, ultrason, kayropraktik tedavi gibi diğer fizik tedavi uygulamaları, boyun düzleşmesinde, özellikle akut ağrı ya da boyun tutulması durumunda başvurduğumuz tedavi yöntemleridir.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »