Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

Boyunda şiddetli ağrı ve boyun tutulmalarına neden olması bir yana tedavi edilmediği takdirde boyun fıtığı kollarda ve ellerde uyuşma ve his kaybına neden olur. 

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boyunda bulunan 7 omurun birbirine sürtünmesini engelleyen ve aynı zamanda hareket etmesini sağlayan kıkırdak dokunun deforma olması sonucu, omurun içinden geçip omuriliğe giden sinirlerin sıkışması veya baskıya maruz kalması durumudur. 

Boyun Fıtığı Neden Olur?

Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kireçlenme, travmalar, omurganın yanlış kullanımı ya da duruş bozukluğu, boyun düzleşmesi, uzun süre ağır yük taşımak, masa başı meslekler ve ani zorlanmalar, boyun fıtığına neden olabilir. 

Boyun Fıtığı Belirtileri

  • Boyunda ağrı 
  • Sırt, omuzlar ve ensede ağrı
  • Kollarda ve parmaklarda ağrı, uyuşma, karıncalanma 
  • Kollarda ve ellerde güçsüzlük 
Boyun Fıtığı Tedavisi 

Boyun fıtığı fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile tedavi edilemediği takdirde cerrahi yöntem devreye girer. Mümkün olduğu kadar ameliyattan imtina etmek, boyun fıtığı tedavisinde geçerli yaklaşımdır. 

Boyun fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemleri olarak da bilinen fizyoterapi uygulamaları çoğu zaman işe yarar, ağrıyı ortadan kaldırır ve hastanın günlük yaşamına devam edebilmesini sağlar. 

Boyun fıtığı egzersizleri, ultrason, tens, sıcak uygulaması, tetik nokta enjeksiyonları, kuru iğneleme, kayropraktik terapi ve diğer fizik tedavi uygulamaları içinden hastaya uygun olanı, doktor tarafından  belirlenir. 

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »