Çapraz Bağ Yaralanması Sonrası Rehabilitasyonu

Çapraz Bağ Yaralanması / Çapraz Bağ Kopması 

Çapraz bağ yaralanması ya da diğer adıyla ön çapraz bağ kopması en sık rastladığımız diz eklemi yaralanmalarının başında gelir. Spor, kaza ya da travmalar, ağır yük taşıma, ani hareketler ya da basit bir beklenmedik adım dengesizliği çapraz bağların kopmasına neden olabilir. 

Çapraz Bağ Kopması Nasıl Anlaşılır?

Genellikle yaralanma anında eklemde kopma sesi duyulur. Hasta diz ekleminde bir şeyin koptuğunu hisseder. Spor yaparken veya müsabaka sırasında, vücut sıcaklığı nedeniyle ilk anda ağrı hissedilmeyebilir. 

Yaralanma anında diz ekleminin hatalı rotasyona uğrayıp uğramadığına bağlı olarak kopmanın ve hasarın derecesi değiştiğinden her vakada ağrı ve belirtiler farklılık gösterir. 

Çapraz Bağ Kopması  Belirtileri

  • Dizde ağrı ve hareket kısıtlılığı 
  • Ayaklarda ağrı 
  • Bacakta ve ayaklarda ödem ve şişlik 
  • Yürüme bozukluğu 
  • Diz ekleminde huzursuzluk 

Çapraz Bağ Kopması Nasıl Tedavi Edilir?

Çapraz bağ yaralanmalarında fizik tedavi ile iyileştirme, öncelikli tedavi yaklaşımıdır. Hastanın yaşına ve çapraz bağların ne derece tahrib olduğuna bağlı olarak nasıl bir yol izleneceği doktor muayenesi sonrası netleşir. 

İstirahat, kasların güçlendirilmesine yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve çapraz bağ egzersizleri ile çapraz bağ yaralanmalarını iyileştirmek mümkündür.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »