Çocuklarda Diz Ağrısı

Çocuklarda Diz Ağrısı

Çocuklarda diz ağrısı çok sık duyduğumuz şikayetler arasında sayılır. Hızlı bir büyüme çağına, bedenin hareket kapasitesinin ve hareket etme yeteneklerinin keşfi de eklendiği için çocukluk döneminde eklemlerde birçok farklı nedenle ağrı oluşması aslında gayet doğal bir sonuç diyebiliriz. 

Çocuklarda diz ağrıları, başka sağlık sorunlarından kaynaklamadığı sürece endişelenmeye gerek olmasa da ağrının sebebinin tespit edilmesi için çocuğun şikayeti dikkate alınmalı ve mutlaka hekim tarafından görülmelidir. 

Çocuklarda Diz Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda diz ve diğer eklem ağrılarının nedeni genellikle herhangi sebeple oluşmuş geçici inflamasyonlar ya da büyüme ağrısı olarak bilinen benign karakterli ağrılardır.

Bacaklar uzamaya diz ekleminden başlar. Çevre dokular, dizlerle aynı oranda gelişmediğinde, kas ve tendonlarda ağrı oluşur. Kullanım yoğunluğu, yanlış hareket etme ve /veya yürüme bozuklukları gibi yaygın nedenleri dışında, çocuklarda diz eklemi ağrısı aşağıdaki sebeplere bağlı olarak gelişebilir: 

  • Benign Nokturnal Ekstremite ve Diğer Gelişim ve Büyüme Sendromları 
  • Travma ve Yaralanmalar
  • Romatizmal Hastalıklar 
  • Enfeksiyon 
  • Kan Hastalıkları 

Çocuklarda Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle ağrının nedeni tespit edilmelidir, sonrasında diz ekleminin mobilitesini rahatlatacak ve çevre kasları güçlendirecek bir fizik tedavi programından destek almak, çocuğun gelişim dönemini ağrısız geçirmesi açısından önemlidir. 

Leave a comment

Randevu Al
WhatsApp
Language »