Diz Kireçlenmesi

Diz Kireçlenmesi

Gonartroz yani diz kireçlenmesi yaşlanma, aşırı kilo, ağır yük taşıma gibi nedenlerle diz eklemindeki kıkırdak dokunun deforme olması durumudur. Dizde ve bacaklarda ağrı ve hareket kısıtlılığı, en bilinen etkileridir. 

Diz Kireçlenmesi Neden Olur?

Eklem kireçlenmesi daha çok yaşlanma sebebiyle oluşur, çoğu kullanımdan kaynaklanan kıkırdak doku yıpranmalarıdır. Diz eklemi, vücudun yükü ağır bir bölgesidir ve hayatımız boyunca en çok kullandığımız, en aktif eklemdir. Dolayısıyla yıpranmaya açık ve sakatlanmalara müsait bir yapısı vardır diyebiliriz. 

Aşırı kilo, uzun süre ağır işlerde çalışmak, sağlıksız ya da yetersiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı, yeteri kadar su içmemek, egzersiz ve spor yapmamak gibi bazı tetikleyici nedenler de dizlerde kireçlenmenin daha erken yaşlarda başlamasına sebebiyet verebilir. 

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

  • Dizlerde ağrı 
  • Merdiven çıkmakta ve oturup kalkmakta zorlanma 
  • Dizi katlayamama ya da açmama, hareket kısıtlılığı 
  • Yürümekte zorlanma
  • Yürürken eklemden ses duyulması 
  • Dizde ve bacakta biçim bozukluğu 

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisinde öncelik ağrıyı kesmek ve diz eklemini mümkün olduğu kadar rahatlatmak şeklindedir. Hastanın yaşına ve kireçlenmenin derecesine göre fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları arasından uygun yöntemler muayene sonrasında hekim tarafından belirlenir. 

Lokal enjeksiyonlar diz kireçlenmesinde hızlı sonuç aldığımız uygulamalardır. Ardından kayropraktik terapi, elektroterapi, diz kireçlenmesi egzersizleri gibi birçok fizik tedavi yönteminden faydalanmak mümkündür.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »