Eklem ve Ağrılı Nokta Enjeksiyonu

Eklem ve Ağrılı Nokta / Tetik Nokta Enjeksiyonu 

Tetik nokta enjeksiyonu, trigger point dediğimiz kas üzerinde ağrıya neden olan gergin noktalara, düşük dozda anestezik madde, kas gevşeticiler veya botulinum toksin enjeksiyonudur. 

Miyofasiyal doku ağrılarında, fibromiyalji tedavisinde, tutulmalarda, bel ve boyun fıtığı tedavilerinde ve herhangi nedenle oluşmuş tetik noktaların rehabilitasyonunda, tetik nokta enjeksiyonu etkili bir tedavi yöntemi olarak sıklıkla tercih edilir. 

Tetik Nokta Ne Demek?

Tetik nokta yumuşak dokuda meydana gelmiş bir tür travmatik yerleşik ağrı noktası olarak tarif edilebilir. Genellikle boyun, omuzlar ve omuz arası, kürek kemiğinin üstü, orta sırt, kadınlarda kalça, yaygın tetik noktalardır fakat vücudun birçok yerinde tetik nokta oluşabilir. 

Duruş bozukluğu, mesleki çalışma koşulları, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi, kireçlenme, kaslarda spazm ve tetik nokta oluşmasına zemin hazırlayan başlıca durumlardır. 

Tetik Nokta Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Tetik nokta enjeksiyonunda, tetik noktanın derinliğine göre farklı uzunluklarda iğneler kullanılır. Önceden tespit edilmiş tetik noktalara, uygun iğneler ile doktorun karar verdiği içerik enjekte edilir. 

Genellikle ağrı hemen geçer, tetik nokta anında dağılır. Etkinin kalıcı olması için tetik nokta enjeksiyonunun tekrar edilmesi gerekebilir.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »