Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi

Daha çok yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan kalça kireçlenmesi; eklemlerde sıvı kaybına neden olan hastalıklar, yetersiz su tüketimi ve beslenme eksiklikleri gibi birçok farklı nedenle her yaşta oluşabilir. 

Erken teşhis edildiği takdirde, kalça kireçlenmesinde ameliyatsız çözüm fizik tedavi ve rehabilitasyon ile mümkündür. Bu sebeple kalça kemiğinde ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetleriniz varsa doktorunuza başvurmayı lütfen ertelemeyin.  

Kalça Kireçlenmesi Nedir?

Kalça kemiği kireçlenmesi tıbbi ismiyle Koksartroz daha çok kadınlarda karşılaştığımız bir eklem dejenerasyonu hastalığıdır. Kalça eklemine hareketlilik veren kıkırdak dokuların kireçlenmesiyle başlayan süreç, tedavi edilmediği takdirde eklemi oluşturan kemiklerin deforme olmasına ve hareket kabiliyetini yitirmesine neden olur.  

Kalça Kireçlenmesi Belirtiler

  • Kalça ekleminde ağrı
  • Kasık bölgesinden dizlere doğru yayılan ağrı, sızı
  • Kalça ekleminde hareket kısıtlılığı
  • Oturup kalkmada güçlük çekme
  • Merdiven ya da basamak çıkmakta zorlanma 
  • Eğilip doğrulurken zorlanma ve ağrı oluşması 

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi 

Koksartroz fizik tedavi ile iyileştirilmesi mümkün eklem hastalıklarındandır. Kas gruplarının güçlendirilmesi için kalça kireçlenmesine iyi gelen egzersizler düzenli uygulandığında hastanın yaşam kalitesini adım adım iyileştirir. 

Kalça kemiğinde kireçlenme tedavisi yaşam şeklinin hastalığı iyileştirecek şekilde düzenlenmesini gerektirir. Fazla kilo varsa vermek, yeteri kadar su tüketmek ve egzersiz planına uymak, büyük oranda iyileşme sağlar ve hastalığın ilerlemesini durdurur/yavaşlatır. 

Elektroterapi, ultrason, kolajen desteği, eklem sıvısını destekleyici ve  kireçlenmeyi tedavi etmekte kullandığımız enjeksiyonlar, kalça kireçlenmesinde kullandığımız fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemlerinden bazılarıdır.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »