Menisküs Yaralanmaları

Menisküs Yaralanmaları

Menisküs yaralanmaları genelde kireçlenme, sporcu sakatlanması ya da travmaya bağlı olarak menisküs yırtılması şeklinde karşımıza çıkar. Diz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığının yanı sıra diz de huzursuz bir hisse neden olur.

Menisküs Nedir?

Menisküs, diz ekleminin hareketi sırasında kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyen kıkırdak yapının adıdır. Yürüme, koşma, sıçrama gibi hareketleri yapabiliyor olmayı, diz eklemini oluşturan kemikler arasında amortisör görevi gören menisküse borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz. 

Kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bulunan bu yastıkçıklar C şeklindedir. Biri iç biri dış olmak üzere her bir dizde iki adet menisküs bulunur. 

Menisküs Yırtılması Neden Olur?

Yaşlanma sebebiyle ortaya çıkan kireçlenme menisküs yaralanmalarının en sık rastladığımız nedenleri arasında ile sıralarda yer alır. Yaşlı kimseler arasında diz eklemi sorunları bu sebeple çok yaygındır. 

Ani ve kontrolsüz hareketler, müsabaka sırasında meydana gelen sporcu sakatlanmaları menisküs yırtılmasına neden olabilir. 

Çok sigara içmek, yetersiz sıvı alımı, aşırı kilo gibi durumlar, basit bir dengesizlik ya da burkulma ile menisküsün yırtılmasına zemin hazırlayan nedenlerdir.  

Menisküs Belirtiler/ Menisküs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Dizde ağrı
  • Diz eklemininde hareket kısıtlılığı
  • Hareket sırasında eklemin ses çıkarması
  • Sabahları veya uzun süre hareketsiz kalındığında eklemde donukluk
  • Dizlerde kilitlenme 
  • Şişlik
Menisküs Tedavileri

Menisküs tedavisinde ameliyatsız yaklaşımlar önceliklidir çünkü menisküsün çıkarılmasının diz eklemine uzun vadede zarar verdiği anlaşılmıştır. 

Menisküs fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile tamamen iyileşebilir. Hastanın yaşı bu noktada belirleyicidir. Yaşlanma sebebiyle oluşan yaralanmalarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tamamlandıktan sonra düzenli egzersiz programı ile menisküsün korunması önemlidir. 

İstirahat, buz kompres, lokal enjeksiyonlar, ilaç tedavisi, kas ve tendonları esnetmeye yönelik fizik tedavi ve egzersizler, kolajen desteği gibi ameliyatsız menisküs tedavileri arasından hastaya en uygun olanı planlanır ve uygulanır.

Leave a comment

Randevu Al
WhatsApp
Language »