Obezite Rehabilitasyonu

Obezite Rehabilitasyonu

Obezite rehabilitasyonu, obezite cerrahisi öncesi ve sonrası iyileşme dönemi rehabilitasyonu, fiziksel aktivite ve egzersiz planı ile ameliyatsız obezite tedavileri olmak üzere iki farklı konseptte değerlendirilir. 

Obezite önemli bir sağlık sorunudur, vücudun kas ve kemik sistemine ciddi zararlar verir. Artan yağ oranı nedeniyle kan dolaşımı yavaşlar, lenfatik sistem tıkanır. Aşırı kilo nedeniyle hareket etmek giderek güçleştikçe tüm bu problemler bir çığ gibi büyümeye devam eder ve kilo almak kaçınılmaz hale gelir. 

Obezite Rehabilitasyonu Ne İşe Yarar?

Obezite rehabilitasyonu diyet ve kilo verme sürecinde, hastanın fiziksel olarak aktif olmasını motive eder. Egzersizler düzenli ve odaklıdır. Ağrı tedavileri sayesinde bedendeki stresi azaltmak mümkündür ki obezitenin neden olduğu en büyük problemlerden biri bu fiziksel strestir diyebiliriz. 

Obezite Nedir?

Birçok sağlık soruna yol açan obezite kısaca vücut kitle indeksinin yüzde 30’un üzerinde olması durumudur. Obezite varsa vücutta yağ oranı fazla kas kütlesi zayıftır ve bel çevresi genişlemiştir. 

Obezitede Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon 

Fizik tedavi ile obezite rehabilitasyonu genellikle beslenme uzmanı ve fizyoterapistin işbirliği ile yürütülür. Gerekirse psikolog/ psikiyatrist desteği alınır. Hastanın özel ve genel sağlık durumlarını takip eden diğer branş hekimleri ile konsültasyon, obezite rehabilitasyonunun bir parçasıdır. 

Fiziksel aktivite ile kas kütlesini artırmak ve metabolizmanın yağ yakmasını sağlamak, iskelet sistemini güçlendirmek, bedenin aktif duruma geçmesini kolaylaştırmak burada temel amacımızdır.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »