Omuz Kas Yırtıkları

Omuz Kas Yırtıkları

Kemikler, eklemler ve kas gruplarından oluşan omuz eklemi, komplike yapısı nedeniyle çok yönlü bir hareket kapasitesine sahiptir. Günlük hayatta aktif olarak kullandığımız omuz eklemini bir arada tutan ve hareket etmesini sağlayan kaslarda yırtık oluşumu genellikle sporcu sakatlanması olarak karşımıza çıkar.

Yaşlanma sebebiyle tendonlarda meydana gelen yıpranma, kaza ve travmalar, bazı meslek grupları, omuz kas yırtılmasına neden olan diğer sebeplerdir. 

Omuz Yırtığı Nedir?

Tıbbı adıyla Rotator Manşet Yırtığı, daha çok kollarını uzun süre omuz hizasının üzerinde kullanmak zorunda kalan voleybol, basketbol gibi sporlarla ilgilenen profesyonellerde karşılaştığımız bir tür kas deformasyonudur.

Omuz kası yırtıkları, omuz eklemini saran kaslarda meydana gelir ve omuzlarda ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olur.  

Omuz Kas Yırtığı Belirtiler 

  • Omuzda ve omuzdan dirseğe doğru ağrı 
  • Omuzda hareket kısıtlılığı
  • Sabah uyandığınızda omuzda sertlik ve ağrı
  • Kolları yukarıda tutmakta zorlanma ve ağrı hissi
  • Kollarda güçsüzlük 
  • Yırtık olan kasta yanma 

Omuz Kas Yırtığı Tedavileri 

Omuz kas yırtıklarında fizik tedavi ve rehabilitasyon, öncelikli tedavi yöntemidir. Ancak sonuç alınamayan vakalarda cerrahi operasyona başvurulur.

Ağrıyı azaltmak ve ortadan kaldırmak, omuz kas yırtılmalarında tedavinin ilk adımıdır. Elektrik akımı, ultrason, kuru iğneleme ve omuz yırtığına iyi gelen egzersizlerle kasların güçlenmesini sağlamak ve  yırtığın iyileşmesini hızlandıran bantlama gibi yöntemlerden destek almak, omuz yırtılmasında uyguladığımız fizik tedavi tekniklerinden bazılarıdır. 

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »