Parkinson

Parkinson 

İleri yaşlarda ortaya çıkan parkinson hastalığının en bilinen belirtisi ellerde, baş ve boyunda titreme halidir. Yaşlanma sebebiyle oluşan parkinson, nörolojik bir hastalıktır ve yavaş ilerler. 

İlaç tedavisine ek olarak fizik tedavi egzersizleri içeren parkinson rehabilitasyonu sayesinde hastalığın seyrini daha da yavaşlatmak mümkündür. 

Parkinson Nedir?

Parkinson, dopamin yetersizliği sonucu meydana gelen nörolojik kökenli bir hareket bozukluğudur. 

Beyinde dopamin salgılayan sinir hücrelerinin hasar görmesi, dopamin sentezi düşürür ve buna bağlı olarak ellerde titreme, duruş ve yürüyüş bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkar. 

Parkinson Rehabilitasyonu 

Yaşlılık hastalıkları kategorisinde değerlendirebileceğimiz parkinson gibi rahatsızlıklarda rehabilitasyonda süreklilik esastır. Neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyen parkinson hastalığı fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile desteklendiğinde titremenin şiddeti azalır, yürüyüş rahatlar, kas ve eklem katılıkları büyük ölçüde ortadan kalkar. 

Parkinson rehabilitasyonunda denge ve koordinasyon egzersizleri, yürüyüşü rehabilite edecek tedaviler, kas güçlendirme ve gevşetme egzersizleri gibi birçok fizik tedavi yönteminden faydalanmak mümkündür. 

Hastanın ihtiyacına göre oluşturulan tedavi planı evde fizik tedavi ya da klinik ortamda parkinson fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları şeklinde gerçekleştirilir.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »