Pediatrik Rehabilitasyon

Pediatrik Rehabilitasyon

Pediatrik rehabilitasyon ne demek? Doğum ya da sonrasında herhangi bir nedenle bebeklerde, çocuklarda ve ergenlerde ortaya çıkan kas, kemik, eklem, sinirler, omurilik ve omurga ile ilgili tüm problemlerin tedavisinde kullanılan fizik tedavi uygulamaları pediatrik rehabilitasyon çatısı altında toplanır. 

Pediatrik Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tekniklerinin bebekler, çocuklar ve ergenler için oluşturulmuş özel alan versiyonudur. Doğuştan gelen, doğum sırasında gelişen travmaya bağlı olarak oluşan, sonradan herhangi sebeple meydana gelen tüm ortopedik ve sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra pediatrik rehabilitasyon tedavileri down, otizm, serebral palsi gibi özel durumlarda, günlük yaşam becerilerinin kazandırılması amacıyla uygulanmaktadır. 

Pediatrik Rehabilitasyon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  • Serebral Palsi hastalığına bağlı olarak gelişen tüm fiziksel sorunlar ve konuşma geriliği
  • Doğuştan ya da sonradan oluşan kas koordinasyonu bozuklukları
  • Omurilik yaralanmalarına bağlı olarak gelişen iskelet sisteminde koordinasyon bozuklukları, denge sorunları, spastisite  
  • Yürüyüş bozuklukları 
  • Bebeklerde emekleme, yürüyüş, ayakta durma geriliği 
  • Motor becerilerde gelişim geriliği 
  • Kafa travmaları 

Pediatrik Rehabilitasyon Tedavileri ve Kullanılan Teknikler 

Pediatrik rehabilitasyon bebeğin veya çocuğun ihtiyacına göre planlanır ve çok çeşitli tekniklerin bir arada kullanıldığı, çocukların ilgisini çekmeyi hedefleyen, oyun ve eğlence içeren bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. 

Egzersizler, iş-uğraş terapileri, tıbbi botoks, yürüme ve ayakta durma sehpaları, konuşma terapileri, sinir sistemi ve omurilikte meydana gelen hasarı tedavi etmek üzere kullandığımız fizik tedavi uygulamaları ve daha birçok yöntemden faydalanmak mümkündür.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »