Tetik Nokta Tedavileri

Tetik Nokta Tedavileri

Tetik noktalar boyun, omuzlar, baş ve sırt bölgesinde ortaya çıkan ağrılar, duruş bozuklukları, uyku problemleri, halsizlik ve depresyon gibi birçok probleme neden olmaktadır. 

Tetik Nokta Nedir?

Trigger Point yani tetik nokta, kasların gerilmesiyle ortaya çıkan ağrı noktaları olarak özetlenebilir. Geçiçi, belli dönemlerde tekrarlayan ve/veya sürekli ağrılı noktalar şeklinde karşımıza çıkarlar. 

Tetik Nokta Neden Olur?

Tetik nokta stres, uzun süren duygusal gerilim, enfeksiyon, ağır egzersizler, hareketsizlik, aynı kas grubu lie uzun süre ağır iş yükü gibi birçok nedenle oluşabilir. Tedavi edilmediği takdirde günlük yaşam kalitesini düşürür, çalışma ve hareket etme kapasitesinde kayıplara neden olur. 

Tetik Nokta Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik nokta tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon tekniklerinin birçoğu ile eş zamanlı bir tedavi planlamak mümkündür. 

Ağrının giderilmesi ve tetik noktanın gevşemesi için tetik nokta enjeksiyonu, kuru iğneleme, akupunktur gibi lokal tedaviler uygulanabilir. Tetik noktasına neden olan duruş bozukluğunu ortadan kaldırmak üzere egzersiz planı ile kasları güçlendirmek tetik nokta tedavisinin bir başka önemli boyutudur.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »