Yaşlı Rehabilitasyonu (Geriatri)

Yaşlı Rehabilitasyonu (Geriatri)

Yaşlı rehabilitasyonu, sağlıklı ya da sağlık sorunları olan ileri yaştaki kişilerin, fiziksel gerileme nedeniyle kendi kendilerine yetememe durumunda, en iyi şekilde bakım almalarını sağlar.   

Ailelerin bakım vermeye harcayacakları zaman ve eforu, aile büyükleri ile kaliteli zaman geçirmek üzere kullanmaları birçok açıdan avantajlıdır. Yaşlıların psikolojik ihtiyaçları karşılandığında, yaşam kaliteleri büyük ölçüde artar ve kendilerini daha iyi hissederler. 

Yaşlı rehabilitasyonunun sağladığı profesyonel destek hem yaşlılar hem de diğer aile bireyleri açısından süreci rahatlatır. 

Geriatrik Rehabilitasyon Nedir?

Geriatri, yaşlılarda günlük yaşam konforunu mümkün olduğu kadar üst düzeyde tutmayı amaçlayan profesyonel bakım ve rehabilitasyon yaklaşımlarının tamamını kapsar. Hastane, huzurevi veya ev ortamındaki yaşlılara, fizik tedavi uzmanları tarafından verilen bakım, egzersiz ve terapilerden oluşur. 

Geriatrik Rehabilitasyon Nasıl Uygulanır?

Geriatrik rehabilitasyon, yaşlının sağlık durumuna ve temel gereksinimlerine göre kişiye özel olarak planlanır. Yaşlının rehabilitasyonu kabul etmesi ve ailenin rehabilitasyon konusunda bilinçlendirilmesi, sürecin bir parçasıdır.

Rehabilitasyonun amacı ve kişinin beklentisi doğrultusunda, muayene ve tetkiklerin de değerlendirilmesinin ardından, geriatrik rehabilitasyon süreci uygulamaya alınır. 

Leave a comment

Randevu Al
WhatsApp
Language »