Yüz Felci Rehabilitasyonu

Yüz Felci Rehabilitasyonu

Çok farklı nedenlerde oluşabilen yüz felci ani gelişen geçici sinir hasarları arasında en sık rastladığımız vakalardan biridir. Yüz felci rehabilitasyonu kapsamında uygulanan fizik tedavi yöntemleri sayesinde çoğu zaman tamamen iyileşmesi mümkündür.  

Yüz Felci Nedir?

Yüz felci, beyin ve fasiyal sinir yapıları arasındaki bağlantını kopması nedeniyle yüz kaslarının bloke olması ve mimik hareketlerini yapamaz duruma gelmesidir. 

Yüz ifadesini deforme eden yüz felci yüzün bir tarafında ya da her iki yanında birden oluşabilir. Genellikle aniden gelişsede belli bir süre içinde adım adım ortaya çıkması da ihtimal dahilindedir. 

Yüz Felci Neden Olur?

En yaygın yüz felci tıbbi adıyla Bell Paralizisi yüzün bir tarafında, aniden meydana gelen ve nedeni bilinmeyen yüz felci vakalarıdır. 

İnme, yüz felcine neden olan bir diğer önemli durumdur. Beyin kanaması ve oksijen yetersizliği, yüz kaslarını kontrol eden sinirlerde hasara neden olur. 

Travmaya bağlı kafatası kırıkları, beyinde hasar, boyunda ve beyinde tümör, orta kulak enfeksiyonu, omuriliğe zarar veren otoimmün hastalıklar, sinir iltihaplanmasına neden olan hastalıklar, fasiyal sinir iltihaplanması, cerrahi operasyon sonrası gelişen komplikasyonlar, yüz felcine neden olan diğer durumlardan bazılarıdır. 

Yüz Felci Belirtiler

Yüz felci belirtileri, yüz felcine neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişir. İnme nedeniyle oluşan yüz felci vakalarında baş dönmesi, mide bulantısı, bilinç kaybı, kafa karışıklığı gibi daha nörolojik belirtiler gözlemlenir. 

Bell Paralizisi yüz felci salya bırakmak, yüzün bir tarafında oluşan ifade deformasyonu, ağızda sarkma, konuşma bozukluğu, mimik koordinasyonunun bozulması, felç olan tarafta göz kapağı hareketlerinin bozulması gibi belirtilerle tespit edilir.  

Yüz Felci Tedavisi 

Yüz felci fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile nörolojik tedavinin ortak çalışma alanıdır. Yüz felcine neden olan duruma göre tedavinin içeriği değişir. 

Bell paralizisi yüz felcinde kortizon içeren ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları ile birlikte kullanılır ve kısa sürede iyileşme sağlanır. 

İnme sonucu oluşan yüz felci vakalarında tedavi biraz daha uzun ve komplikedir. Öncelikle inmenin tedavi edilmesi gerekir. Ardından yüz felci rehabilitasyonu ile yüz felcinin neden olduğu hasarı gidermek mümkündür.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »