Evde Fizik Tedavi Hizmeti 

Evde fizik tedavi, hastane ya da kliniğe ulaşmakta zorluk çeken hastalara özel doktor gözetiminde ev ortamında uygulanan fizyoterapi uygulamalarını kapsar.

Özellikle felç gibi hareket etmesi zor ya da mümkün olmayan ağır hastalıklarda, evde fizik tedavi, hastanın ve bakım veren hasta yakınlarının hayatını kolaylaştırması bakımından değerli bir çözüm ortaklığıdır. 

Aynı zamanda evde yapılacak fizik tedavi egzersizleri bakımından hem hastanın hem de bakım veren hasta yakınlarının eğitim almasına olanak sağladığı için evde fizik tedavi hizmeti, durumu stabil hastaların iyileşme sürecini, önemli avantajlarla destekler. 

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Evde fizik tedavi; yaşlanma, travma, nörolojik ya da ortopedik hastalıklar nedeniyle hareket kısıtlaması olan hastaların yeniden hareket edebilmesi için ihtiyacı olan fizyoterapi uygulamalarının ev ortamında gerçekleştirilmesidir. Evde fizik tedavi protokolü, hastalığın ya da travmanın teşhisine bağlı olarak hekim denetiminde,fizyoterapist tarafından uygulanır. 

Felç, kaza sonrası yaralanmalar, yaşlılığa bağlı kas ve kemik ağrıları ve hastalıkları, nörolojik problemler, hareket kısıtlamasına ya da kas ağrılarına neden olan diğer hastalıklarda evde fizik tedavi İstanbul gibi büyük şehirlerde, ulaşım ve trafik sorunu ya da hasta yakınlarının iş hayatının getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldırma imkanı verir. 

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizik tedavinin nasıl yapılacağı hastanın ihtiyacına göre, hekim tarafından oluşturulacak uygulama protokolüne bağlı olarak her vakada değişiklikler gösterir. 

Örneğin travmaya bağlı kalça kemiği operasyonu sonrası iyileşme ve yeniden hareket edebilmek için evde fizik tedavi alan bir hastaya uygulanan tedavi ile, felç sonrası evde fizik tedavi prosedürü aynı değildir. 

Evde de uygulansa kişiye özel fizik tedavi protokolünü bir doktor oluşturur ve işinde uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanır. Elektrik akımı, vakum, sıcak ve soğuk uygulaması, manuel terapi gibi fizik tedavide kullandığımız tüm yöntem ve cihazlar evde fizik tedavi hizmetine adapte edilebilmektedir. 

Genel fizyoterapi, iş ve uğraşı terapisi, nefes terapisi gibi fizik tedavi ana başlıkları evde fizik tedavinin içeriğine dahil edilebilir. 

Evde uygulamaya uygun olan bazı spesifik tedaviler, hastanın durumuna göre evde fizik tedaviye eklenebilir. 

Evde fizik tedavi ile egzersiz yapma ve egzersiz eğitimi, hastanın yeniden hareket etme kabiliyetini kazanmasını sağlar. Tek başına egzersiz yapma yetisi ve bilgisi elde etmesini destekler. 

Evde Fizik Tedavi Kimler İçin Uygundur?

Herhangi bir nedenle yürümekte zorluk çeken ya da hiç yürümeyen, hareket kısıtlaması ya da şiddetli ağrısı olan tüm hastalar evde fizik tedavi hizmetinden faydalanabilir.  

 • Bel ve boyun fıtığı akut dönemde olan hastalar.
 • Bel ve boyun tutulması nedeniyle hareket edemeyecek durumda olanlar.
 • Felç geçirmiş kişiler.
 • Omurilikte travma ya da rahatsızlık nedeniyle yürümekte zorluk çekenler ya da hiç yürümeyenler.
 • MS hastaları.
 • Parkinson hastaları. 
 • Alzheimer hastaları. 
 • Operasyon sonrası dönemdeki protezli ve protezsiz hastalar.
 • Kanser hastaları. 

 

Pandemi Döneminde 65 Yaş Üstü Kişiler İçin Evde Fizik Tedavi 

Günlük fiziksel aktivite ve kasların düzenli olarak çalıştırılması özellikle 65 yaş üstü kadın ve erkeklerin yaşam konforu ve genel sağlık durumu için son derece önemlidir. 

Kovid 19 pandemisi ile birlikte sınırlamaların odağında olan bu yaş grubuna özel evde fizik tedavi hizmeti, fiziksel aktivite eksiğini kapatmak ve de kas, kemik ve eklem sağlığını korumak amacıyla gerçekleştirdiğimiz fizyoterapi uygulamalarını kapsar. 

Evde Fizik Tedavi Doktor Gözetimi Altında 

Fizik tedavi doktor gözetiminde uygulanması gereken bir tedavidir ve destekleyici tedavi ve terapiler olarak başta kanser olmak üzere diğer hastalıkların iyileşme sürecinde başvurulan uygulamalardandır. 

Hekim denetimi, sürecin sağlıklı yürümesi ve herhangi bir hataya mahal vermemek açısından son derece önemlidir. Doktor denetimsiz bir fizik tedavi, aslen usule aykırıdır. 

Neden Evde Fizik Tedavi

Fizik tedavi hastaları için tedavi hizmetine ulaşmak üzere sarf etmeleri gereken efor, yürümekte zorluk çeken vakalarda oldukça zahmetli bir iştir. Hali hazırda hareket etme zorluğu nedeniyle görülen bir tedavi olması sebebiyle, fizik tedavinin hastanın ayağına kadar gitmesi büyük bir konfor sağlar. 

 • Hasta, fizik tedavi hizmetini evinin rahatlığında alır. 
 • Hasta fizik tedavi hizmetine ulaşmak için enerji harcamak zorunda kalmaz. 
 • Evde fizik tedavi hizmetinde zamanın ve enerjinin tamamı iyileşmeye ayrılmış olur. 
 • Zaman, efor ve ulaşım sırasında harcanan parayı da hesaba kattığımızda evde fizik tedavi hizmeti düşük maliyetlidir. 
 • Hasta kendini daha rahat hisseder, bu durum tedaviyi olumlu anlamda destekler. 
 • Fizik tedavi uygulaması tamamlandıktan sonra hasta evinin rahatlığında direk olarak dinlemeye geçer, eve ulaşmak için ayrıca yorulmaz, bu da aynı şekilde iyileşme sürecini hızlandırır. 

Evde Fizik Tedavi Hareketleri 

Evde fizik tedavi hareketleri, daha önce fizik tedavi görmüş tüm hastalarımız için önerdiğimiz önemli bir alışkanlıktır. Fizik tedavi uygulaması sırasında, hastanın sorununa odaklanan ve genel olarak kas, kemik ve omurga sağlığını korumaya yönelik basit ve etkli egzersizlerin, evde nasıl uygulanacağına dair eğitim veririz ki, fizyoterapinin önemli bir ayağı hastanın egzersiz eğitimi almasıdır. 

Daha önce bir fizyoterapist ile çalışmadıysanız, evde fizik tedavi egzersizleri konusunda dikkatli olmanız gerekir. Hareketlerin doğru şekilde yapılması önemlidir. Yanlış yapılan ve tekrar edilen egzersizlerin neden olduğu hasar, sandığımızdan daha uzun süre tedavi edilmesi gereken hasarlara yol açmaktadır. 

Evde Fizik Tedavi Fiyatları 

Evde ücretsiz fizik tedavi hizmeti veren belediyeler, ekonomik durumu özel fizik tedavi hizmetini karşılamaya uygun olmayan, özellikle bakıma muhtaç yaşlılar için çok değerli bir sağlık servisidir. 

Evde fizik tedavi fiyatları, her vakada kişiye özel olarak, paketler ya da seanslar şeklinde  oluşturulabilir. Hastanın ihtiyacına uygun tedavi içeriği, seans sayısı ve süresi belirlendikten sonra evde fizik tedavi hizmetini fiyatlandırmak mümkündür. 

Evde Fizik Tedavi Hizmeti İstanbul

Evde fizik tedavi İstanbul içinde hizmet veren uzman fizyoterapist ekibimiz sayesinde evinizin rahatlığında fizyoterapi desteği almanızı sağlar.

 Evde fizik tedavi Bakırköy ve tüm ilçelerde mümkündür. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Randevu Al
WhatsApp
Language »