Diz Eklemi Ağrısı: Yaygın Bir Rahatsızlık

Diz ağrısı, yetişkinler arasında sık rastlanan bir şikayettir ve genellikle yürüme, eğilme, ayakta durma ve ağır kaldırma gibi günlük aktivitelerden kaynaklanır. Atlama veya hızlı dönme içeren sporlar yapan veya koşan bireylerde diz ağrısı ve sorunları daha sık görülmektedir. En yaygın nedenler arasında burkulmalar, menisküs yırtıkları, tendinitis ve eklemi oluşturan kemik yapıdaki artrit gibi enflamatuar durumlar bulunmaktadır.

Hastalar genellikle ağrıyı şiddetli olarak tanımlarlar. Ağrı, diz bükmek veya düzeltmek, özellikle merdiven inerken diz üzerine yük binince ortaya çıkar. Dizde kilitlenme ve şişlik sıkça rastlanan diğer belirtilerdir.

Diz Eklemi Ağrı Tanısı

Diz ağrısının tanısı, detaylı bir fiziksel muayene, ayakta yapılan direkt röntgen çekimi ve gerektiğinde MR gibi görüntüleme teknikleri ile konur.

Diz Eklemi Ağrı Tedavisi

Diz ağrısı tedavisi, öncelikle hastanın fazla kilolarından kurtulması için destek almasını içerir. Ek olarak, dizin aralıklarla dinlendirilmesi, her 4-6 saatte bir 15-20 dakika buz uygulanması, elastik bir bandaj ile dizin sarılması ve anti-inflamatuar ilaçların kısa süreli kullanımı önerilir. Hekimin tavsiyesi üzerine germe ve güçlendirme egzersizleri de ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Şiddetli artroz vakalarında, yukarıdaki tedavilere ek olarak eklem içi hyaluronik asit enjeksiyonları önerilebilir. Bazı durumlarda menisküs ameliyatı veya diz protezi gerekebilir. Protez ameliyatından sonra ağrıları devam eden hastalar için son dönemlerde ultrason eşliğinde yapılan geniküler sinir bloğu ve radyofrekans uygulamaları uzun süreli başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Not: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorunu veya tedavi seçenekleri hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Language »
Open chat
Prof. Dr. Demet DEMİRCİOĞLU
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?