Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu özellikle geceleri, vücut dinlenmeye geçtiğinde kasların gevşemesi ile ortaya çıktığı için uyku kalitesini düşürür. Uyumakta zorluk çekme ve/veya uykuya geçememe, huzursuz bacak sendromunun yaygın belirtileri arasındadır. 

Buna bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel ve psikolojik yıpranma, huzursuz bacak sendromunun ilerlemesine neden olur. Huzursuz  bacak sendromu yoğunlaştıkça fiziksel ve psikolojik tahribat artar. 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda hareketsizliğe tahammül edememe, uyku öncesi bacak kaslarının gevşemekte zorlanması, tarifi zor bir huzursuzluk hissi ile bacakları sürekli olarak hareket ettirme istenci şeklinde tarif edilebilir. 

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte demir eksikliğinin ve dopamin anomalisinin huzursuz bacak sendromuna neden olduğuna dair araştırmalar söz konusudur. Demir, magnezyum, çinko gibi minerallerin eksikliği dopamin yetersizliğine yol açtığından, bu iki veri arasında huzursuz bacak açısından bir bağlantı olduğunu söylemek mümkün. 

Huzursuz Bacak Belirtileri 

  • Bacaklarda uyku öncesi baş gösteren huzursuzluk hissi.
  • Uzun süre hareketsiz kalamama.
  • Bacaklarda ağrı, yanma, karıncalanma, batma gibi hisler.
  • Uyku bozuklukları.
  • Uykuda bacaklarda istemsiz hareketler. 
  • Hareket halindeyken tüm bu belirtilen hafiflemesi ya da tamamen ortadan kalkması. 

Huzur Bacak Sendromu Tedavisi 

Huzursuz bacak sendromu primer ve sekonder huzursuz bacak sendromu olmak üzere iki kategoride değerlendirilir. Her ikisi için farklı tedavi protokolleri takip edilir. Öncelikle huzursuz bacak sendromu tanısı ve nedenleri netleşmeli daha sonra kişiye özel tedavi uygulanmalıdır. 

Huzursuz bacak sendromuna neden olan demir eksikliği gibi durumlar ortadan kaldırılmalı, gerekiyorsa ilaç tedavisi ile hastanın uyku düzeni ve psikolojik konforu bir an evvel oluşturulmalı ve  fizik tedavi uygulamaları ile kas ve sinirlerin rehabilitasyonu sağlanmalıdır.

Leave a comment

Doç Dr. Demet Demircioğlu © 2023. Her hakkı saklıdır

Randevu Al
WhatsApp
Language »